pekeskifli

A baranyai sváb konyha nyomában pekeskifli@index.hu

Címkék

aszalt (1) aszalt szilva (1) bab (3) babfőzelék (1) babos tészta (1) beigli (1) belsőség (1) björn (1) bóly (4) bratwurst (1) bröselsuppe (1) burgonya (1) csirke (1) csirkepaprikás (3) dió (1) disznóvágás (3) ecet (1) édesség (1) emmaus (1) emmausz (2) expo center (1) falusi ízek fesztiválja (1) fánk (1) farsangi fánk (2) Faulweibstrudel (1) feked (5) fekete lászló (1) fesztivál (12) fetzestudl (1) fluta (1) főtt kolbász (1) főzni az alkotás örömével (1) fülemüle (1) füstölés (1) füstölt kolbász (1) geresdlak (5) gewürzstange (1) gnocchi (1) gombóc (3) gőzgombóc (6) gyümölcs (1) háttér (1) héveknédli (7) hólabda (2) húsvéthétfő (1) interjú (1) international evening (1) kakaó (1) kapor (1) karácsony (1) kartoffelflute (1) käse (1) käsfretschel (1) kékfestő fesztivál (2) klänge der heimat (1) kolbász (2) komló (1) könyv (1) körözött (1) leves (3) liba (1) m1 (1) magyaregregy (1) máj (1) mák (2) marcipán (1) márienberg (1) medvehagyma (1) molinó (1) mr4 (1) mr6 (1) nagynyárád (2) német klub (1) óbánya (1) palacsintatészta (1) Palkonya (1) paprikás (1) paradicsom (1) pekekipl (1) pekeskifli (5) pekes kifli (3) pince (1) pincesor (1) pogácsa (1) polgár pince (1) polgár pincészet (1) pörkölt (1) quarkpuffer (1) rádió (1) rakott krumpli (1) rántott leves (1) receptverseny (2) riport (1) rongyos rétes (1) saures (1) savanyú tojás (1) schneeball (2) sertéshús (2) sonka (1) sörkorcsolya (1) sóskifli (1) stifoder (1) stifolder (6) sufnudli (2) sütemény (3) sütőforma (1) sváb (2) svábfesztivál (1) sváb szépségverseny (1) szalámi (3) szederkény (2) szellemi örökség (1) szépségverseny (2) szív (1) szódabikarbóna (1) szüret (1) tejföl (1) tejszín (1) televízió (1) tojás (2) tojásleves (1) töltött káposzta (1) töltött paprika (1) történelem (1) tüdő (1) tukár (1) tunkes (1) túró (1) unser bildschirm (1) velő (1) verseny (1) villány (1) villánykövesd (2) wilhelm pék bora (1) zimtkrapfen (1) Címkefelhő

Bejegyzések

2010.02.04. 08:00 snaci

Farsangi fánk a német klubból

Farsangi fánkot sütöttek február harmadikán a komlói Német Klubban, gondoltam megnézem, hátha valamilyen jó régi receptet vesznek elő ilyenkor, hogy az év elején egy kis finomsággal megvendégeljék a szép számú tagságot. Bár autentikus receptet nem kaptam, de nagyon finom fánkot kóstolhattam meg, és sok jó tanácsot is bezsebeltem a dagasztással, kelesztéssel, sütéssel kapcsolatban.

Hamar kiderült, hogy a fánksütés is csak egy jó alkalom a sok közül arra, hogy a tagok néhány órára összejöjjenek, együtt legyenek. A klub egyébként tavaly ünnepelte huszonöt éves jubileumát, és ahogy a fánkok szaggatása közben a főzőasszonyok büszkén elmondták, számos jeles esemény van már mögöttük. Az idei tervezett programsor is szép hosszú, ki is szúrtam mindjárt április végén a „Sváb ételek főzése, receptcsere” című rendezvényt, amire rögtön be is jelentkeztem.

A német klubban sütött fánk receptje egyébként valahonnan Horváth Ilona háza tájáról ered, de természetesen hamar kiderült, hogy otthon mindenki egy kicsit másképp csinálja: ki ezt, ki azt tesz hozzá, vagy vesz el belőle. Az általam lejegyzett verzió a következő.
 
 
• 1 kg liszt
• 1 liter tej
5 dkg élesztő
10 dkg vaj
4 tojássárgája
0,5 dl rum
1 evőkanál porcukor
1 kávéskanál só
1 citrom héja lereszelve
olaj a sütéshez
 
Az előkészület egyik legfontosabb eleme – és a siker garanciája –, hogy minden legyen meleg, illetve langyos, beleértve az alapanyagokat, a dagasztáshoz, kelesztéshez használt edényeket, de még a letakaráshoz használt konyharuhákat is, nem beszélve a szoba, konyha levegőjének hőmérsékletétől.
 
1. Az élesztőt egy deciliter langyos vízben, egy kevés porcukorral megfuttatjuk.
 
2. A maradék cukrot egy fakanállal kikeverjük a vajjal, a citromhéjjal, és a tojással.
 
3. Az élesztőt, a tejet – adagolva, mert lehet, hogy nem kell az egész liter –, és a tojásos keveréket a kevés sóval együtt a liszthez öntjük, a tésztát jól kidolgozzuk, majd kelesztőtálba helyezzük és letakarjuk.
 
4. Miután a tészta megkelt – legalább fél óra –, kézzel körülbelül két centi vastagra nyújtjuk, és úgy hét centiméter átmérőjű pogácsákat szaggatunk belőle. A fánkokat ezután még egy kicsit kelesztjük.
 
 
5. Az olajat egy nagy, magas peremű edényben felforrósítjuk, és a fánkokat kisütjük. Csak annyit tegyünk bele egyszerre, hogy kényelmesen elférjenek sülés közben. A második kelesztés után a fánkokat a tetejükkel, vagyis a domború oldalukkal lefelé, egy kicsit kinyújtva tegyük az olajba, majd az edényt egy-két percre fedjük le. Ezután fordítsuk meg őket, és süssük meg a másik oldalukat is, de már fedő nélkül.
 
 
6. Negyven-ötven darab lesz belőle, éppen hogy sikerül. Porcukorral meghintve tálaljuk, különböző lekvárokat kínáljunk hozzá. Még egyszer köszönet a klub tagjainak a lehetőségért, és a finom kóstolóért!


 

1 komment

Címkék: komló farsangi fánk német klub


A bejegyzés trackback címe:

https://pekeskifli.blog.hu/api/trackback/id/tr321728008

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

peba 2010.02.10. 09:22:33

Szasz Jimmi! A legnagyobb gratula, így írásban is, egyúttal rögtön figyelmedbe ajánlanám ezt itt:
www.essen-fuer-das-ruhrgebiet.ruhr2010.de/programm/europa-bewegen/melez/melezkulinarik.html
süti beállítások módosítása